Gmina Krapkowice Biuletyn Informacji Publicznej

Miasto i Gmina Krapkowice

Mapa_gmina Krapkowice.jpeg

Krapkowice to malowniczo położone miasto nad Odrą przy ujściu Osobłogi, w środkowej części województwa opolskiego. Miejsce pełne zieleni i interesujących zakątków, gdzie tradycja współgra z nowoczesnością, a przyroda  naturalnie wtapia się w krajobraz okolicy. Gmina Krapkowice, dzięki swemu położeniu w dolinie rzeki Odry, zaliczana jest do regionów o najcieplejszym klimacie w Polsce.

Ziemia Krapkowicka wchodzi w skład makroregionu Nizina Śląska. Jej północna część usytuowana jest na terenie mezoregionu Równina Niemodlińska, zaś środkowa i południowa w granicach mezoregionu Kotlina Raciborska. Na północy graniczy mezoregionami Pradolina Wrocławska i Równina Opolska, na zachodzie przylega do Płaskowyżu Głubczyckiego, zaś na wschodzie granice stanowi Garb Chełmu należący do makroregionu Wyżyna Śląska.

Współrzędne geograficzne Krapkowic:  50o21`N  i  17o58`E. Tereny wchodzące w skład miasta i gminy położone są na wysokości 170 - 200 m n.p.m.

 

Największym atutem Krapkowic jest ich położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych: tradycyjnego szlaku handlowego do Czech i Moraw oraz jednego z najważniejszych szlaków drogowych Europy - autostrady A4. Gmina Krapkowice dzięki dwóm zjazdom stanowi istotny węzeł komunikacyjny, usytuowany w samym środku A4. Zaletą Krapkowic, oprócz dogodnych połączeń drogowych, jest doskonale utrzymana droga żeglowna na Odrze oraz bliskość dwóch międzynarodowych portów lotniczych w Katowicach i Wrocławiu. Dostępne jest również lotnisko cywilne w oddalonym o 15 km Kamieniu Śląskim.

Skarbem Ziemi Krapkowickiej są niewątpliwie jej mieszkańcy – otwarci na nowe inicjatywy, pracowici i przedsiębiorczy, mający silne poczucie tradycji i tożsamości regionalnej. Ta gościnność i otwartość zaowocowały podpisaniem umów o partnerstwie i współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi, instytucjami i przedsiębiorstwami. Dzisiaj Krapkowice mogą się poszczycić realizacją wspólnych projektów z miastami partnerskimi:  Camas i Hillsboro (USA), Wissen i Neugersdorf (Niemcy), Lipova Lazne (Republika Czeska), Rohatyn (Ukraina), Morawica i Zabierzów (Polska).

Krapkowice stanowią istotny punkt na gospodarczej mapie Opolszczyzny. Ostatnie lata to prace nad zmianą wizerunku Krapkowic. Nastąpiło stopniowe zmniejszenie roli wielkich zakładów przemysłowych na rzecz małych i średnich firm z sektora prywatnego. Dzisiaj na terenie gminy działa ponad dwa tysiące podmiotów gospodarczych, w tym 95 prężnie działających średnich i dużych firm. O silnej pozycji ekonomicznej Krapkowic świadczy także dochód na jednego mieszkańca, przewyższający średnią wojewódzką. Pod względem wydatków na inwestycje, Krapkowice i okoliczne gminy należą do pierwszej piątki, najlepiej inwestujących powiatów województwa opolskiego.

W skład  miasta i gminy wchodzi miasto Krapkowice oraz 11 sołectw: Borek, Dąbrówka Górna, Gwoździce, Kórnica, Nowy Dwór Prudnicki, Pietna, Rogów Opolski, Steblów, Ściborowice, Żużela i Żywocice. Gminę Krapkowice, o łącznej powierzchni 98 km2, zamieszkuje około 23 tys. mieszkańców.

Ze względu na walory lokalizacyjne, Krapkowice stanowią doskonałą bazę zarówno dla inwestorów, jak i dla turystów odwiedzających Opolszczyznę oraz Aglomerację Katowicką i Wrocławską. Ziemia Krapkowicka to urocze miejsce, które od pierwszych chwil urzeka swoich gości i nie pozwala o sobie zapomnieć.

 

Metryczka
 • wytworzono:
  12-08-2003
  przez: Sandra Sobota
 • opublikowano:
  12-08-2003 13:52
  przez: Beata Stępniowska
 • zmodyfikowano:
  25-09-2017 16:17
  przez: Sandra Sobota
 • podmiot udostępniający:
  Gmina Krapkowice
  odwiedzin: 6776
Dane jednostki:

Gmina Krapkowice
47-303 Krapkowice
ul. 3 Maja 17
NIP: 199-00-12-987 REGON: 531413099
Numer konta: 93 8884 0004 2001 0000 7777 0001

Dane kontaktowe:

tel.: +48 77 44.66.800, 77 44.66.833
fax: +48 77 44.66.888
e-mail: umig@krapkowice.pl
strona www: www.krapkowice.pl

Nasza strona używa plików cookies. Przeczytaj politykę prywatności
×